SOKOLÍCI 2024–2026: CALL FOR CLIMBERS / ZAČÍNÁME NANOVO

15. 01. 2024 | Rubrika: Alpinismus, Sokolíci

Minulí Sokolíci zakončili svůj cyklus expedicí do Pákistánu a v březnu 2024 startujeme s novým týmem. Je ti 18–25 let a chceš se stát jeho součástí? Pošli do konce února svůj motivační dopis – podrobnosti se dozvíš níže.
Lezení v horách? S dobrou partou to půjde samo. (foto: Standa Mitáč)
Lezení v horách? S dobrou partou to půjde samo. (foto: S. Mitáč)

Koho hledáme?

Lezce a lezkyně v juniorském věku, které to táhne do hor a velkých stěn. Mladé talenty, kteří už mají něco za sebou a hledají v lezení víc než jen sportovní skalky nebo gymnastiku na umělce. Sokolíci jsou tříletý program pro ty, co se chtějí naučit nové metodické triky, podívat se do velkých stěn/kopců a stát se členy „juniorské alpinistické repre“. Jednoduše: sháníme ty, kteří rádi trpí, s oblibou nosí těžké batohy a večeří čínskou polévku.

Tým Sokolíků ti zaručí motivovanou skupinu lidí okolo tebe. Podobně nadšení kamarádi se shání blbě. Všechny výjezdy pak probíhají za účasti někoho zkušenějšího – je to tedy dobrá možnost, jak se dostat do hor s někým, kdo už ví, co a jak. Budeš se učit od ostřílených alpinistů, bigwallových lezců nebo od horských vůdců. Vyzkoušíš si, zda je lezení v horách po vlastním to pravé a také na vlastní kůži zažiješ výhody a závazky sponzorovaných lezců.

Jaká zdatnost se očekává?

Správný Sokolík nemusí lézt "9áčka", stačí když si poradí „jen" s 8a. Ale ani to není podmínka účasti na přijímačkách. Měl by být hlavně schopný podávat výkony kdekoliv a kdykoli – za lehkého mrazu a větru i s nohama trochu výše nad jištěním... Jeho doménou je všestrannost. Umí se sbalit bágl na týden v horách, udělat štand po vlastním, pozná lavinové nebezpečí, má základy první pomoci, ctí přátelství na laně, dokáže plánovat a odhadnout svoje síly... Je toho dost, ale neboj: co neumíš na začátku, naučíš se během příštích tří let.

V Sokolících zjistíš, že i mikrofrend udrží pěknou tlamu (foto: Standa Mitáč)V Sokolících zjistíš, že i mikrofrend udrží pěknou tlamu (foto: S. Mitáč)

Myslíš si, že je to výzva/cesta pro tebe?
Potom pošli motivační dopis do 29. 2. 2024 na sokolici@horosvaz.cz

Z dopisu bychom se rádi dozvěděli například:

▸ Proč se chceš účastnit.
▸ Kolik ti je, odkud jsi, co studuješ.

▸ Jaké budeš mít v příštích třech letech časové možnosti (tři povinná soustředění ročně + individuální aktivity/trénink)... (Studuješ-li medicínu, hodně přihlášku zvaž.)

▸ Co máš vylezené na sportovkách/písku. (+ kde a kdy)

▸ Co už máš za sebou v horách. (Seznam top výstupů)

▸ Jak sám sebe vidíš za pět let. (Máš ambice si lezením/alpinismem přivydělávat?)

Na základě motivačního dopisu tě budeme kontaktovat s informacemi o konání praktické části „výběrka“, které plánujeme na některý z březnových víkendů. Termín zde aktualizujeme do 15. 2. Tak hodně štěstí, múzy a přelezů v rukávu při psaní dopisu.

sokolíci logo 24

S. Mitáč, vedoucí týmu Sokolíci